Iki šiol nebuvau girdėjusi, kas yra zinas  – tai dabar suprantu, kad tai savilaidos knygelė, leidybiniu formatu panašėjanti į žurnalą. Ir tai labai sveikintinas formatas tiek pradedantiems autoriams, tiek iliustruotoms istorijoms, primenančioms komiksus (ypač pastaruoju metu, kai leidžiama daug dalykų, mano požiūriu, netempiančių iki knygų statuso). Taigi Kornelijaus Pelkio (teksto autorius) ir Viktorijos Ežiuko (iliustratorė) ziną „By Heart“ įsigijau iš smalsumo.

Juolab, kad jo gimimo istorija susijusi su rašymo stovykla „Iš tylos“ – būtent ta, kuri buvo dedikuota Širdies tematikai ir  kurioje man teko pabuvoti (tiesa, kadangi jos buvo dvi – su autoriais prasilenkiau). Originali „By Heart“ istorija, kuri vėliau išversta į anglų k., buvo parašyta lietuviškai, bet nebuvau jos girdėjusi, taigi jokio lūkesčio neturėjau.

Pirmiausia verta pasakyti, kad šis zinas, primenantis senoviškos pažymių knygelės formatą, yra atspaustas viso labo 3 spalvom, atitikančiom CMYK spalvų modelį. Taigi spalvingumas kartu su žinomos iliustratorės Viktorijos Ežiuko piešiniais sukuria charakteringą ir man asmeniškai malonų vizualinį „skonį“, labai tinkantį leidinio tematikai.

Iš pirmo žvilgsnio galima būtų pagalvoti, kad šis zinas skirtas itin jauniems žmonėms, tačiau perskaičius, man šoktelėjo mintis, kad suaugusiems sveika karts nuo karto prisiminti „pasakas“, ypač jei aplinkui nėra tų, kuriems jas būtų galima skaityti.

Kodėl? Ogi todėl, kad tai yra būdas sukontaktuoti su savo vidiniu vaiku, kuriam širdis nėra nuvalkiota klišė. O šioje istorijoje, kurią įdomu sekti, širdis yra ištraukiama iš jai įprasto konteksto: visa istorija sukasi apie tai, kas būtų, jei širdį galėtume laikyti stiklainyje.

Atrodytų visiškai paprastas naratyvas, tačiau jo galia tame, jog jis natūraliai skatina susimąstyti: kokia tavo paties širdis buvo iš pradžių? iki pirmos meilės? kaip dabar ji atrodo ir laikosi? kiek svetimų širdžių tavo kolekcijoje? Ši trumpa, sakykim – vaikiška, istorija – puikus pagrindas pokalbiui su savimi apie tai, kas per gyvenimą nutiko tavo širdžiai ir kaip ketini toliau su ja elgtis.

Šioje knygelėje netikėtai perteikta esminė tiesa – širdis yra imtuvas, kuriuo gaudomas rezonansas. Būtent šiuo principu „By heart“ pagavo rezonansą su mano širdim, kas prilygsta laimės ir entuziazmo pliūpsniui įsimylėjus. Aišku, man mieliau būtų buvę skaityti šį kūrinį lietuviškai, tačiau suprantu autorius, norėjusius praplėsti skaitytojų auditoriją.

Žodžiu, šis vos 50 vnt. tiražu išleistas zinas, mano akimis visiškai prilygsta „Pamestai sielai“ – nesvarbu, kad jo autoriai nėra laimėję Nobelio ar kitų literatūros premijų.

Taigi iš tiesų norėčiau, kad jis virstų periodiniu, pavyzdžiui, ketvirtiniu leidiniu – tikiu, kad autoriai turės fantazijos sugalvoti, kas juos visus vienytų.