Faktas, kad spurga spurgai nelygi: mums lietuviams, spurgos yra varškinės; žydiškos Chanukos spurgos (sufganiyot) yra mielinės su raudona uogiene viduje; o amerikiečiai išvis neįsivaizduoja spurgos be skylės ir glajaus (nors teigiama, kad į JAV jos atkeliavo iš Olandijos ir pradžioj buvo pilnavidurės).

Ir visai nekeista, kad jei kažkam bloga nuotaika, iš pašalio nuskamba klausimas „Tai gal spurgikę?“ – nes tokią „laimės“ kalorijų „duobę“ gali užpildyti tik amerikietiška ikona, sudaryta iš to, ko šiandien sąmoningi valgytojai purtosi labiausiai – gliuteno, mielių, kazeino, gyvulinių riebalų, kaitinamų augalinių riebalų bei rafinuoto cukraus (ją nurungti galėtų nebent sunkiasvoris „Patore“ ekleras).

Bet, kadangi po kebabų mes nebebijome nieko, o pastaraisiais metais amerikietiškos spurgos Lietuvoje išpopuliarėjo, nusprendėme palyginti parduodamas specializuotose kepyklose ir prekybos centruose. Juolab, kad artėja ir Meilės diena, kai reikia kažkam širdį pasaldinti, ir Užgavėnės, kurių atributas – riebesni, aliejuje kepti patiekalai.

Palyginimo paprastumui pasirinkome bene dažniausią variantą – su šokolado glajumi, ir apsilankėme  specializuotose spurginėse „Donut Lab“, „Holy Donut“ bei pagrindiniuose prekybos tinkluose: „Lidl“, „Maxima“, „Rimi“ ir „IKI“.  Taip pat bandėme išsiaiškinti,  kur būtų galima savaitgalį rasti „M Donuts“ autobusiuką, tačiau negavome atsakymo nei nurodytu telefonu, nei per FB žinutes.

Donut Lab

Spurga antra pagal dydį – svoris netoli 100 g. Juodojo šokolado glajus saldus, be kartumo natų, apibarstytas lazdyno riešutais. Spurga šviežia, pakankamai puri ir drėgna, tačiau lyginant su po to ragauta, tešla turi lengvą rūgštumo poskonį. Tačiau ragaudami kartu su glajumi tų niuansų greičiausiai nepastebėsite. Kepykla turi 3 prekybos taškus Vilniuje, po vieną Kaune ir Šiauliuose.

Svoris 93 g, kaina 1,25 EUR, lyginamoji kaina už 100 g – 1,34 EUR.

Holy Donut

Ši spurginė pirmiausia atsidarė Kaune, todėl Vilniuje sklido tik legendos. Jų spurga neabejotinai yra svorio kategorijos čempionė. Pistacijų trupiniais apibarstytas glajus su juodajam šokoladui būdinga rūgštele ir kartumu,  tačiau lengvai atsisluoksniuoja. Spurga taip pat šviežia, puri ir drėgna, tačiau, lyginant su prieš tai ragauta, tešloje jaučiasi aliejaus skonis. Labiau išvystytiems skonio receptoriams tai gali būti ne itin patrauklu, tačiau dauguma, valgant kartu su glajumi, gali nieko specifiško ir nepajusti.

Svoris 122 g, kaina 1,65 EUR, lyginamoji kaina už 100 g – 1,35 EUR.

Maxima

Spurgos su kakaviniu glajumi pavadinimas rodo, kad į šokolado įspūdį net nepretenduoja, tačiau skonis normalus – neutraliai saldus, tešla šviežia, puri. Ši, kaip ir kitų prekybtinklių spurgos, mažesnė už specializuotų kepyklų, tačiau skanesnė, nei buvo galima tikėtis iš išvaizdos. Galutinė ir lyginamoji kainos – antra iš mažiausios pusės.

Svoris 58 g, kaina 0,31 EUR, lyginamoji kaina už 100 g – 0,53 EUR.

Rimi

Šio tinklo kepiniai, lyginant su konkurentų, yra tikrai neblogos kokybės, ir spurga išorės atrodo normaliai, tačiau atsikandus, supranti, kad ji nėra šviežia – sausa, nepadeda net šokoladiškesnis, nei prieš tai ragautos, glajus. Į tešlos skonio niuansus nepasigilinsi, nes ji elementariai per sausa.

Svoris 81 g, kaina 0,49 EUR, lyginamoji kaina už 100 g – 0,60 EUR.

Lidl

Šio tinklo kepiniai labai neblogai pasirodė kruasanų teste, tačiau šįkart suklupo ten pat, kur ir „Rimi“ – tešla sausoka, kakavinis glajus pats kiečiausias iš ragautų, taigi, nors galutinė ir lyginamoji kaina yra mažiausia, malonumo iš tokio kepinio mažai.

Svoris 59 g, kaina 0,29 EUR, lyginamoji kaina už 100 g – 0,49 EUR.

IKI

Šio tinklo kepiniai kol kas nei vienam mūsų teste gerai nepasirodė, šįkart ir vėl nesėkmė. Spurga išsiskiria tuo, kad glajus su spalvotais traškiais pabarstukais, kas turėtų pridėti patrauklumo ir malonumo, tačiau tešla jau nebešviežia, kaip ir dviejų prieš tai ragautų spurgų. Nors spurgos lyginamoji kaina tarp keturių tinklų yra didžiausia.

Svoris 63 g, kaina 0,45 EUR, lyginamoji kaina už 100 g – 0,71 EUR.

Apibendrinus, spurga tikrai nėra pretenzingas kepinys, taigi pagrindinė jos vertybė yra maksimalus šviežumas. Su juo problemų neturi abi specializuotos spurginės – jose ir spurgos, ir jų kainos yra didžiausios. Skirtumai tarp konkurentų menki.

Tuo tarpu 3 iš 4 tinklų parduodamos spurgos šviežumo kartelės neperšoka. Ir tai greičiausiai reiškia, kad situacija jų konditerijos lentynose yra labai nestabili – vieną kartą gali gauti šviežią, o kitą – ne. Aišku, lyginamoji kaina beveik dvigubai mažesnė, ir – jei tai svarbiausias kriterijus – galima bandyti laimę.

nr. prekių ženklas svoris (g) kaina (EUR) lyginamoji kaina  (EUR) už 100 g
5 Lidl 59 0,29 0,49
3 Maxima 58 0,31 0,53
4 Rimi 81 0,49 0,60
6 Iki 63 0,45 0,71
1 Donut Lab 93 1,25 1,34
2 Holy Donut 122 1,65 1,35