Pastaruoju metu man ėmė atrodyti, kad galbūt esu praradusi kritinį mąstymą, ypač kas liečia įvairias sąmoningumo ugdymo praktikas. Tačiau transcendentinės meditacijos įvadas grąžino viską į vietas.
Beje, reikia užbėgti už akių ir pasakyti, kad kritinis mąstymas netolygus neigiamai nuostatai – kaip dažnai galvojama autopilotu. Tai neutrali pozicija, kurios tikslas yra surinkti daugiau informacijos, galinčios tapti pagrindu palankiai arba nepalankiai išvadai.
Ne paslaptis, kad pastaruoju metu mūsų su Belka interesas sukosi apie meditacines praktikas. Abi bandėme tai daryti namie, be to, man išbandžius ciguną, pasirodė, kad ši praktika taip pat pastatyta ant meditacijų. Tačiau ji nėra labai lengvai įvaldoma, todėl norėjosi išbandyti ir alternatyvų.
Viskas dėl Lyncho
Transcedentinei meditacijai (TM) nemažai dėmesio savo knygoje skiria režisierius Davidas Lynchas. Jis ir kiti šaltiniai aiškina, kad tai labai natūralus ir bet kam įkandamas, kaip mėlyni džinsai ir baltas t-shirt, būdas pasiekti labai apčiuopiamų rezultatų – atsikratyti nerimo, atgauti ar išvystyti kūrybiškumą ir pan. Tarsi ir nenuostabu, kad šį metodą praktikuoja daug kūrybinių industrijų atstovų su garsiais vardais.
Kadangi Vilniuje įvadas buvo nemokamas, nebuvo jokių priežasčių to neišbandyti. Su Belka tikėjomės ne tik susipažinti su metodika, bet ir ją praktiškai išbandyti.
Susitikimas vyko pigių nuomojamų biurų pastate, paprastam kabinete, kuriame greta kondicionieriaus garavo ir eterinių aliejų lempa. Lektorius atrodė kaip atsipūtęs verslininkas – atvarstytais sportinio stiliaus oksfordais ir geltonais priešrūkiniais akiniais. Nemažai vaizdinės medžiagos – TM (kuri iš esmės yra vakariečiams adaptuota meditacijos sistema pagal Vedų tradiciją) autoriaus Maharišio atvaizdų, plakatų su schemomis, albumų su tyrimais, gliancinių žurnalų.
Kaip ir cigune, čia vėl buvome keturiese. Paskaita vyko 1,5 val. – jos metu lektorius pakalbėjo apie sąmonės būsenas, pristatė galybę transcedentinės meditacijos privalumų ir juos pagrindžiančių tyrimų (aišku, nesigilinant į jų metodiką). Tik keista, kad tokioje dalykinėje prezentacijoje nebuvo naudojamas projektorius ir ppt.
Vienintelė ir nepakartojama
Pasak lektoriaus, meditacija yra „praktiškai vienintelis būdas gauti energijos“. Jis ne vieną kartą pakartojo, kad TM yra unikali, kad neturime kito pasirinkimo. Ir tas vienintelis pasirinkimas kainuoja 360 EUR. Technika įvaldoma per 4 dienas – po patikros galima praktikuoti savarankiškai.
Man jau pristatymo metu kilo su dėstoma medžiaga susijusių klausimų, bet pabaigoje juos pamiršau, nes radosi svarbesnių aspektų, susijusių su dėstymo procesu ir kaina. Kai paklausiau, kiek laiko trunka užsiėmimai kiekvieną dieną, lektorius atsakė, kad apie 1,5 h. Mintyse paskaičiavau – gavosi 60 EUR/val. (palyginimui, ciguno mokymų programa 7,4 EUR/val., neįskaičiuojant dar 5 h nemokamų grupinių užsiėmimų). Kiek teko susidurti, normali kaina už panašaus žanro (tame tarpe ir valstybės sertifikuotų specialistų) konsultacijas – 20-30 EUR.
Beje, paskaitos metu lektorius minėjo faktą, kurį savo knygoje pristato ir Gregg Bradem: empiriniais tyrimais nustatyta, kad medituojančių žmonių grupė gali sumažinti smurto lygį apylinkėse. Netgi yra išgrynintas rodiklis, kad medituotojų skaičius turi atitikti kvadratinę šaknį nuo 1% populiacijos, kurią norima paveikti. Taigi, pasak lektoriaus, įvertinus šiuo metu pasaulyje susikaupusias įtampas, galinčias prasiveržti teroristiniais išpuoliais ir kariniais konfliktais, tai yra labai aktualu.
Kai referavau į šią visuomeninę misiją ir paklausiau, kodėl tada taip brangu to išmokti, lektorius kiek susierzino. Suprantu, kad toks klausimas, ypač užduodamas kiekvieną kartą, įkyri, bet jis yra absoliučiai normalus mąstančiam žmogui. Nors susierzinimas nebuvo itin ryškus, lektorius leido sau pastebėti, kad koks lygis, toks ir klausimas. Atsakydamas pasiūlė įvertinti kokią grąžą iš to galime gauti – tarsi kalbėtume apie verslo projekto ROI (return of investment). Be to, pasak jo, bet koks retreatas ar festivalis kainuoja tiek pat arba net daugiau. Na, yra tame tiesos. Bet…
Saviugdos sistema ar verslo modelis?
Kai paklausiau, kiek per 1,5 h užsiėmimą laiko skiriama teorijai, kiek praktikavimui, jis atsakė, kad negali to atskleisti – maždaug „susimokėk ir sužinosi“. Kai mokytojas slepia informaciją, nenori atsakyti į klausimus, tik norėdamas privilioti į mokamus užsiėmimus, tai pirmas požymis, kad dalyvauji verslo modelyje.
Man susidarė įspūdis, kad ta metodika greičiausiai yra paprasta kaip trys kapeikos, taigi nors kiek praskleidus uždangą, verslo modelis griūtų. Be to, prisiminiau kažkur skaičiusi, kad iš dalyvių reikalaujama pasirašyti non-disclosure agreement.
Pagooglinau. Kaip ir sakė lektorius, užsienyje kaina dar didesnė – JAV seniau teko bašliuoti 2500 USD, po krizės kaina nukrito iki 1500 USD. Nepaistant neviešinimo susitarimų, internete galima rasti išbandžiusiųjų atsiliepimų. Sprendžiant iš jų, šio būdo paslaptis – asmeniškai tau „sukonfigūruota“ mantra (kiek tame asmeniškumo, atskiras klausimas). Visa kita – pakankamai elementari 20-ies minučių atsipalaidavimo praktika. Taigi nieko nuostabaus, kad tai labai natūralu ir prieinama bet kam. Nes rimtos, nekantriems vakariečiams nesubalansuotos praktikos reikalauja ir pastangų, ir valios.
Mokėti ar nemokėti?
Apibendrinus, man pasirodė, kad tai tiesiog gerai atkaltas Maharišio verslo modelis su tyrimais, socialinėm kampanijom, celebrity endorsement&testimonials, kurį galima rodyti PR‘o studentams kaip klasikinį case‘ą. Neveltui, matyt, lektorius sakė, kad jo misija „atstovauti mokyklą, įnešant kuo mažiau savęs“.
Beje, kalbant apie tyrimus (ir ne tik meditacijos) – aptikau, kad jų yra atlikta apie 4000+, tačiau tik 10% metodika yra korektiška ir jie gali būti laikomi reprezentatyviais. Tai nereiškia, kad meditacija (kaip ir dantų siūlo naudojimas) neturi privalumų, tačiau metodiškai ydingi tyrimai yra labiau pijaro įrankis, nei svarus įrodymas.
Vis dėlto bet kuris praktikuojantis pasakys, kad jaučia meditacijų naudą. Materialistai tai vadina placebo efektu, ezoterikai – sąmonės gebėjimu keisti realybę. Taigi viskas priklauso nuo požiūrio. Aš anaiptol neatkalbinėju nuo investicijos į TM mokymąsi, nes yra žmonių, kurie vertina ir jiems veikia tik tai, už ką solidžiai sumokėjo. Juk 1 EUR už 1° gyvenimo pokyčių nėra žiauriai brangu – lektorius sakė, kad jo gyvenimas įvaldžius šią meditaciją pasikeitė 360°. Alternatyva – išbandyti nemokamą programą, pvz. kaip siūlo protoarchitektas arba pabandyti savarankiškai, vadovaujantis NYtimes patarimais.
Matematika
Neužmirškite matematikos: 360 laipsnių = 0 laipsnių.
Tad pagal lektorius padarė suktuką ir atsidūrė ten pat kur buvo :)
ed
jutubej yra video su nemokama informacija. pinigus moket uz moksla, kuris padeda zmonem rodo, tai, kad tiem kurie “moko” gerove zmoniu nerupi.
Lavanda
Šiandien išgirdau apie ją, labai sudomino, pradėjau googlint, radau TM centrą ir iškart užkliuvo, kad jei nori sužinoti kaip pradėti tai ateik į nemokamą pokalbį. Taip Ir nesupratau principo. Labai dėkoju, kad parašėte šį straipsnį.
Strelka
Tame nemokamame pokalbyje principą ir paaiškina:) Jei domina praktinis susipažinimas su meditacijų technikomis, pasidomėkite http://holi.lt/paslaugos/meditacijos-kursas. Aš asmeniškai nebuvau, bet rekomendavo patikimi žmonės:)
meditacija
Na va, meditacijos mokslas pasirodo turi nemažą kainą. Net nežinau, ar propaguoti tai namuose, ar visgi eiti į mokymus, bet tikrai tikiu meditacijos reikšme žmogui ir nesutinku, kad tai tik bereikšmė veikla.
titas
Juokinga, kad TM save vadina non-profit organizacija
PS labai geras postas, naudinga info
Reda
Labas. As buvau ivaldziusi sia meditacija. Mokejau tda 300 litu. Gavau savo mantra. Pasveikti padejo isties,bet labai sueezino,kai eme prasyti kaip nors padeti ju centrui Olandijoje. Pamenu,ten lyg auskiniai drambliai stovi. Reziume- jei grieztai skiri siai meditacijai kasdien po 44 minutes,veikia. Bet cia kaip ir viso gyvenino uzsiemimas. Tikiuosi,sugrizti. Na,o kaina man tijrai neadekvati ir tada pasirode :-)
Strelka
gal ir nekeista, kad 300 Lt virto 360 EUR:) Mano galva, veikia bet kokia meditacijos rūšis, jei tiki ir darai tai kasdien – nepriklausomai nuo to, kiek investavai į apmokymą:) Ar ne?