Kalbant apie sulčių programas, kurios gali įvairuoti nuo 1 dienos iškrovos iki 5 dienų dietos (nepamirštant, kad dieta nebūtinai reiškia „low calory“), turiu iš pat pradžių deklaruoti savo išankstines nuostatas.

Net ir neskaičius šio mitybos specialistės Vaidos Kurpienės straipsnio, aš maniau ir tebemanau, kad sultyse beveik nelieka jokių skaidulų, sukeliančių sotumo jausmą (nors, atseit, lėtaeigės sulčiaspaudės kažkiek jų praleidžia – to gerokai per maža). Taip pat manau, kad vaisių sultyse yra didelis cukraus kiekis, kuris šokdina insulino lygį, o daržovių sultys nėra įprastas produktas žmogaus organizmui, ir dėl savo fitocheminės koncentracijos pernelyg intensyviai veikia virškinimo sistemoje dalyvaujančius organus.

Vis dėlto, teoriškai galima „pasėdėti“ ant sulčių iškrovos tikslais vieną dieną per savaitę  – jei nesilaikome griežtai optimizuotos mitybos sistemos ir karts nuo karto maisto padauginame, iškrovų naudingumas yra pagrįstas. Taip pat sulčių (papildomai, greta įprasto maisto) galima pavartoti pavasarį, jei yra kažkokių avitaminozės požymių – kad ir energijos trūkumas.

Beje, esu bandžiusi vieną dieną gerti tik vaisių ir daržovių kokteilius su augaliniu pienu, taigi ir šį kartą į eksperimentą greta „Fitfood“, „Sun365“ ir „Urban Garden“ programų įtraukiau ir homemade smūčius.

Sun 365

Nenuostabu, kad jie buvo patogiausi startui, nes jų prieinamumas yra didžiausias – šias sultis galima rasti IKI, Maxima, Rimi, Circle tinklų parduotuvėse. Sekmadienio vakarą apsilankiusi ne pačioje didžiausioje IKI, radau visus „Detox“ programos buteliukus. Tiesa, jų buvo 5, o aš, kadangi pirmas gėrimas dubliavosi su 5, paėmiau 4 – norėjau pažiūrėti, kaip seksis laikytis, ar skanu – taigi paskutinį suplanavau nusipirkti kitos vakare, ir tas man leido sutaupyti, nes prasidėjo akcija, ir vietoj 2,49 EUR 250 ml  kainavo 1,99 EUR (jei būčiau startavusi diena vėliau, sutaupymas būtų gan reikšmingas).

Bandymui pasirinkau pirmadienį, nes po intensyvios savaitės ir savaitgalio jis buvo dedikuotas chillui. Gėrimai per dieną išdėstyti tokiais valandų intervalais: 3:3:2:4.  Pirmadienių rytais einu į jogą,  įpratusi išgerti tik tirpų sladų papildą, taigi 8:00 h sultys buvo vietoj jo – iki 11 val. natūraliai ramu. Iš pat pradžių pastebėjau (ir vėliau tas jausmas pasikartojo), kad kai skrandis neapkrautas virškinimu, randasi kažkoks šilumos pojūtis krūtinėje.

Išgėrus 11:00 h sultis, taip „sėmė,“ kad turėjau numigti – to priežastis gali būti suvažinėjimas pirmyn-atgal paryčiais į oro uostą. Atsibudus po valandos, gurgė skrandis – užpyliau jį arbata. 14:00 h sulaukti nepavyko – sultis išgėiau anksčiau. Ištempti iki 16:00 h buvo lengviausia, nes porą valandų sugaišau vizitui pas kosmetologę. Tarp 17:00 ir 18:00 norėjosi valgyti, tačiau laukiau iki nustatyto laiko, ir kai  apie 20:00 susiruošiau išgerti paskutines sultis, jų nelabai ir benorėjau.

Tačiau atsigulusi į lovą jau rimtai svajojau apie bet kokį maistą – duoną su neskaldytais grūdais, varškę…Pradėjau kurti planus, kaip rytoj apsirysiu, tačiau vidinis prokuroras klausė „tai kokia tada šios dienos iškrovos nauda“?

Apibendrinus, sultys skanios, 14:00 h sotesnės, tačiau jose jautėsi ne iki galo sutrintų daržovių gabaliukai. Išdėliojimas laike man netiko – tarp 12:00 ir 14:00 h man labiausiai norisi valgyti, taigi reikėtų dviejų buteliukų, o paskutines gerti 18:00 ir po to tenkintis tik arbatomis.  Tačiau svajonės prieš miegą rodo, kad akivaizdžiai trūksta grūdinių ir pieno produktų.

Iš viso išgėriau 1250 ml. sulčių, gavau apie 710 kcal, sumokėjau 11,9 EUR (be nuolaidos būtų 12,45 EUR).

Urban Garden

Šiam pabandymui pasirinkau penktadienį, kuomet pusdienį praleidau kelionėje.  Užsisakiau telefonu, sutarėm, kad atvyksiu atsiimti į tašką „Uptown Bazaar“, kuris oficialiai turėjo atsidaryti po kelių dienų. Kaip supratau, jie gali ir pristatyti – ar/kiek kainuoja papildomai, nežinau.

Programoje „Lengvas“ yra 7 pozicijos, bet aš nusprendžiau, kad užteks 5 (po 250 ml) – bus panašiai, kaip ir su “Sun 365”, todėl lengviau palyginti. Atsisakiau taip vadinamo pharma shoto „Bomba“ ir trečio žalio kokteilio „Žalias 5“.

Šįkart laiko intervalus susidėliojau savo nuožiūra. Pradėjusi programą, „žalius“ kokteilius sukeičiau vietomis: 9:00 išgėriau vaisiškesnį „žalias 4“, o 11:00 –  daržovinį „žalias 1“. Šitas atitiko tipinį suvokimą, kad „neskanu, bet sveika“. 13:00 išgėriau skanų „oranžinį 2“ ir pagalvojau, kad pankolis – geras priedas prie gan paprastų morkų ir kriaušių sulčių.

Kadangi keliavome automobiliu ir nereikėjo judėti, trys sulčių buteliukai po 250 ml buvo ok ir nekėlė nevaldomo pavydo aplinkui šlamščiantiems sumuštinius, sausainius, bananus ir trapučius. Atvykus į vietą, 16:00 įkaliau migdolų pieno su cinamonu („cinamoninis“), nuo kurio skrandis kažkaip gargaliavo, bet buvo sotu. 18:00 pabaigiau bordiniu koteiliu „raudonas 2“, kuris buvo aštrokas nuo kajeno pipirų ir, kaip teisingai įtariau, dienos užbaigimui ne pats geriausias variantas.

Kadangi vykome vakarieniauti, man buvo ne fasonas nieko nevalgyti, be to, jaučiausi atidirbus – užsisakiau vištienos šašlyką su karštų daržovių garnyru. Jaučiausi taip „išsikrovus“, kad spontaniškai nusprendžiau, jog dabar anoks griekas prisišlamšti užkandžių, kuriais paprastai nesusigundau – keptos duonos su česnakakiniu padažu, sūrio kroketų, kalmarų žiedų, paniruotos vištienos gabaliukų. Rezultate jaučiausi gerokai persivalgius, bet vis tiek dar norėjau šokolado – kad jau tiek „pasikiaulinau“, pusė plytelės juodojo nieko nebepakeis.

Apibendrinus, mokant už užsakymą pasirodė, kad UG kaip defaultinius traktuoja didelius buteliukus, o klientas gi neteisus, jei nepasirūpina įspėti, net jei tos informacijos nežino: kas čia per „mcDonalds“ politika – always the king size? Juolab, kad 2 iš 5 sulčių pasirodė tokio skonio, kad 400 ml buteliukas būtų per didelė kančia, migdolų pieno irgi būtų per daug. Be to, 22 EUR už pilną programą yra dvigubai daugiau, nei aš manau protinga išleisti. Nors tik vėliau pamačiau, kad dėl mano pasirinkimo kalorijų gavosi mažokai – taigi ir dėl fiziologinio, ir dėl psichologinio faktoriaus ištiko persivalgymo priepuolis.

Iš viso išgėriau 1250 ml. sulčių, gavau apie 396 kcal, sumokėjau 14,20 EUR (nors turėjo būti 13,1 EUR, nes „cinamoninį“ paskaičiavo 3,7 EUR kaip už didelį vietoj 2,6 EUR už mažą, kurį gavau).

Naminiai smūčiai

Iš vakaro susiplanavau, iš ko gaminsiu ir kas kiek valandų gersiu. Planas buvo 4 per dieną: 9 h – 12 h – 15 h ir 18 h.

Pirmąjį morkų-mango su prieskoniais su sojų pienu išgėriau ne pagal planą, o 10:30, nes ta proga pirmą kartą apsilankiau ir apsiprekinau „Lidle“. 11:00 jau rijau „Lidlo“ kruasaną, du kiaušinius su majonezu ir dviem duonos riekėm su neskaldytais grūdais. 15:00 įvaldžiau dar vieną kruasaną ir riekę duonos, taip pat valgiau džiovintų vaisių ir riešutų. Buvau soti ir laiminga. Taigi antrą planuotą smūtį su avokadu, špinatais, ananasu, kriauše ir pankoliu suvartojau 20:00. Atsigulus supratau, kad dar trūksta riekės duonos. Naktį pabudau ir iš alkio nebegalėjau užmigti – skaitydama suvalgiau bananą ir saują džiovintų abrikosų. Fail again. Dienos time-out,  kurį išnaudojau smūčių pasiruošimui ir nufotografavimui šio įrašo iliustracijai. Antras bandymas.

Viskas prasidėjo gerai: 10:00  tirštas ir labai skanus mango-ananasų smoothis. 12:00 „kruvinoji meri“ – pomidorai, agurkas, salieras, alyvuogės, sojų ir vorčesterio padažai, pipirai. Gaminu pietus, pačiai nevalgyti irgi be ryšio – suvalgau karštas salotas iš sorų, vištienos, virtų brokolių, keptų morkų su jogurto-mėtų padažu. 16:00 – burokų, banano ir juodųjų serbentų smūtis su kakava ir sojų pienu. 20:00 tas pats žalias smūtis, kaip ir pirmam bandyme. Jo man visai nebereikėjo, betgi suges. Kadangi taip failinau su „Urban Garden“ programa ir pirmuoju smūčių bandymu, o dieną valgiau įprasto maisto, nusprendžiau, kad reikia dasimušt, taigi sukirtau špinatų, tuno, pomidoro, kiaušinio ir žalių alyvuogių salotas su kanapių aliejumi. Rezultatas – persivalgymo jausmas.

Tiksliai nematavau, bet II bandymo metu suvartojau apie 1300 ml vaisių ir daržovių smūčių, kalorijų neskaičiavau ir tingiu tuo užsiimti, jiems išleidau 3,5 EUR (net jei įskaičiuosim kelias figas, šaldytus juod. serbentus, pusę a.šaukštelio kakavos ir prieskonius, kuriuos turėjau, daugiau nei 5 EUR nesigaus).

Fit Food

Pasirinkau 1 dienos programą „Jaunystė“, užsisakiau ir apmokėjau internetu. Reikia žinoti, kad užsisakę apie pietus, kitos dienos rytui užsakymo dar neturėsite – reikia paros. Atsiėmimui galima pasirinkti vieną iš 5 taškų Vilniuje. Beje, nepaisant sistemos, jau atsiėmusi užsakymą, sulaukiau dar dviejų paraginimų.

Kadangi ryte joginau, užsakymą atsiėmiau tiki 11:00 h, o pirmą produktą „Restartas“ (60 ml), suvartojau 12:00.  Jaučiausi alkana, taigi iš karto įkaliau sultis „Švytėk“ (400 ml) brokolių ir džiovintų pomidorų salotas su raud. svogūnais, juod.alyvuogėm, migdolais bei garstyčių padažu  (300 g). Džiaugiausi, kad šioje programoje yra maisto – buvo skanu ir sotu!

14:00 nusprendžiau suvartoti sultis „Dviese karibuose“ (400 ml). Po to leidau sau įterpti capuccino su normaliu pienu – labai pagelbėjo ir psichologiškai, ir fiziologiškai! Paskutines sultis – „Imbierinį tvistą“ (400 ml) išgėriau per du kartus –  18:30 ir 20:30. Atrodė, kad ramu. 23:00 atsivėrė juodoji skylė: suvalgiau dvi duonos riekes su sviestu, konservuotu tunu ir agurku. Ant saldumo – 3 figos. Negalėjau sustot – dar beveik dvi saujos sausos granolos su riešutais ir džiovintais vaisiais.

Apibendrinus, salotos labai skanios ir sočios, sultys ok, tačiau, kaip rodo antras kartas, aštrokos burokėlių sultys pabaigai yra alkio katalizatorius. Neveltui aš darau šokoldo skonio smūtį su burokėliais – dienos pabaiga turi būti maloni ir bent kiek saldi, ypač, kai jauti kalorijų trūkumą.

Apibendrinus, išgėriau 1260 ml sulčių + suvalgiau 300 g daržovių salotų, gavau apie 930 kcal, sumokėjau 12 EUR (be akcijos būtų 15 EUR)

Po visko

Išbandžiusi tris sulčių programas ir vieną naminių smūčių, turiu pasakyti, kad arba aš turiu kažkokią liguistą priklausomybę nuo maisto (nors naktinių valgymų iki šio eksperimento nebūdavo) arba tai kaltės-atlygio principu užprogramuoti amerikietiški kalneliai. Laikaisi iškrovos – aukštyn, kompensuoji sau už kančias normaliai pavalgydamas – žemyn; arba atvirkščiai – pirma nusidedi (žemyn), paskui atgailauji (aukštyn).

Toks bouncinimas paremtas valios paradoksu – jei perspausi su savikontrole, kils natūralus noras atsilyginti sau su kaupu. O tai erzina ir sukelia kaltės jausmą. Dėl šių priežasčių visų dietų rezultatai yra laikini. Tačiau kartu nesistebiu, jei žmogus uoliai valgęs šlamštmaistį, sulčių forma į savo racioną įvedęs vitaminus ir enzimus, pasijaučia radikaliai geriau.

Kitas momentas – tai yra brangu – už 12-15 EUR (tyčia priminsiu, kad tai yra 42-52 Lt) per dieną galima pavalgyti normalaus, pakankamai sveiko ir maistingo namuose paruošto maisto. Mano galva, norint normaliai jaustis, bet užsidėti pliusą už sveikumą, 2 maitinimus – tarkim pusryčius ir vakarienę galima pakeisti smoothiais (virškinimui lengviau ir juose tikrai lieka visos skaidulos, o cukrų ir vitaminų yra tiek, kiek suvalgytum atitinkamam produkto tūryje) ar daržovių/vaisių salotomis (viskas tas pats, tik kramtymas, skirtingai nei minkštas maistas, skatina neurogenezę). Tačiau 1 maitinimas negali apsieiti be grūdų, kruopų, ankštinių, kiaušinių ar rauginto pieno produktų.

Bet jei gebėjimas save kontroliuoti stipresnis už instinktus, o laikas svarbiau nei pinigai, ir reiktų rinktis iš šių programų  – pagal prieinamumą ir gerą skonį labiausiai pasiteisino „Sun365“ programa, o pagal kalorijų kiekio ir kainos santykį – „Fit Food“. Nors, kalbant apie jaunystę, galima tiesiog nuolat įprasta forma vartoti ilgamažiškumo produktus, kurių veiksmingumas jau yra įrodytas. Sąrašai ir aprašai prieinami Eliana Liotta knygoje „Smartfood – sveika mityba. Moksliniais tyrimais pagrįsti mitybos principai“.

Kam idomios detalės

Sun 360 Urban Garden Smūčiai Fit Food
žalias 8 a.m./8 p.m
agurkų 42%
obuolių 41%
špinatų 10
mangai 5
laimų 1
imbiero 0,6
askorbo rūgštis
45 kcal
žalias 4
agurkai
obuoliai
ananasai
mėtos
80 kcal
geltonas
0,5 mango
0,25 ananaso
vanduo
Gėris
ananasai 85
guaranos milt. 9,84
citrinos 4,92
28 kcal
Žalias 11 a.m.
morkų 38
obuolių 25
mangau 20
pastarnokai 12
laimai 3
arbūzai 2
askorbo rūgštis
48 kcal
žalias1
agurkai
salierų stiebai
špinatai
žalias 1
lapiniai kopūstai
citrinos
imbierų šaknys
39 kcal
raudonas/a la kruvinoji meri
2 pomidorai
1 agurkas
1 saliero kotas
6 alyvuogės
sojos padažo
vorčesterio padažo
juod.pipirai
vanduo
švytėk
apelsinai 34,9
morkos 34,9
ananasai 30
imbieras 0,2
144 kcal
žalias 2 p.m.
obuolių 38
agurkų 25,8
kale 9,9
pankolis 8
špinatų 6
avokadai 6
brokoliai 4
laimas 2,3
askorbo rūgštis
52 kcal
oranžinis 2
morkos
kriaušės
pankoliai
85 kcal
bordinis
0,25 burokas
0,5 banano
juodi serbentai
100 ml sojų pieno
1 figa
kakava
salotos
brokoliai 53
džiov.pomidorai aliejuje 23
r.svogūnas 7
j.alyvuogės 5
migdolai 2
garstyčių padažas 10 (alyvuogių aliejus, ant. Citrinų sulys, kajeno pipirai, juodi pipirai,  himalajų druska,, garstyčios)
466 kcal
raudonas 4 p.m.
morkų 20
mangai 20
burokėlių 18
obuolių 18
pastarnokai 12
kriaušių 5,3
arbūzų 2
granatų 2
laimų 2
špinatai 0,7
askorbo rūgštis
49 kcal
cinamoninis
šarminis vanduo
migdolai
datulės
cinamonas
agavų sirupas
132,6 kcal
žalias
0,5 avokado
sauja  špinatų
0,5 pankolio
1 agurkas
0,25 ananaso
0,5 kriaušės
vanduo
dviese karibuose
obuoliai 64
ananasai 34
mėtos 2
148 kcal
žalias 8 a.m./8 p.m
agurkų 42%
obuolių 41%
špinatų 10
mangai 5
laimų 1
imbiero 0,6
askorbo rūgštis
45 kcal
raudonas2
morkos
agurkai
kopūstai
burokėliai
citrinos
kajeno pipirai
59 kcal
imbierinis tvistas
apelsinai 39,4
morkos 29,5
salierų stiebai 19,7
burokėliai 9,8
imbieras 1,6
144 kcal
Sun 360 Urban Garden smūčiai Fit Food
kiekis ml 1250 1250 1300 1260+300
kcal 710 396 930
kaina EUR 11,95 14,2 (su permoka) 12
kaina EUR  be nuolaidos 12,45 13 (pilna programa 22) 15
kaina EUR  be depoztito 11,95 12,5 14,7

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save