Prieš trejus metus nusipirkau savo pirmas pipirų sėklas iš aštriai.lt. Šiaip tai keistas buvo tas sprendimas, nes aš nei valgau labai aštriai, nei labai toleruoju tą aštrumą. Na, bet užsimaniau. Ir kaip vėliau paaiškėjo pagūglinus, išsirinkau dar ne pačias švelniausias. Keli pipirai žiemos neišgyveno, bet va liko habanero red, jalapeno early ir labai tokiu pikantišku pavadinimu – satan’s kiss. Šiemet mane ištiko palangių daržininkės triumfas – pipirai kaip niekada gerai klestėjo ir derėjo, nepaisant nuolatinių katino išpuolių prieš juos.

Jalapeno early ir satan’s kiss

Jalapeno early buvo užmarinuotas dviem variantais – paprastuoju būdu ir su agurkais. Abu vykę ir labai patiko, nors pastarasis gal kiek per macnus, tai reiktų dar atrast sau tinkamą acto kiekį.

Satan’s kiss buvo sudžiovintas ir sumaltas, arba šiaip sunaudotas visokiems patiekalams. Patiekalui užtenka 1 ar pusės vaisiaus, priklausomai nuo dydžio. Su juo dariau Avery Island Barbecue sauce, kuris labai gerai suėjo su plėšytos kiaulienos burgeriais. Ir tai yra antras pagal gerumą mano išbandytas padažas.

Habanero red

02

Ilgai galvojau, ką čia daryt su tuo aštriuoju habanero. Jo net aromatas dirgina gerklę ir nosį. Ir jei užmestume akį į Skovilio skalę, tai jis ten jau netoli viršaus stovi. Ir gerokai perspjauna kajeno ir tabasco pipirus, kurie man iki šiol buvo aštrumo viršūnė. Didžiąją dalį vis tik nusprendžiau sudžiovinti. Dariau ir peach habanero hot sauce, kuris buvo šiaip sau. Per tą deginantį aštrumą daugiau negalima pajusti jokių kitų skonių, o šitoks variantas man netinka.

Džiovintas habanero

Mano reikalas yra įspėt – prieš pradedant tvarkyti tokius pipirus yra būtinos vienkartinės pirštinės (jų yra pirkti bet kokioj vaistinėj). Ir jei esat jautrūs kvapams, jūsų gerklė jautri ar dar kas nors ten su kvėpavimo takais, tai nerekomenduoju užsiimt tokiais džiovinimais. Man aromatas gerokai dirgino nosį ir gerklę, nors aš savęs nelaikau itin jautria tokiems reikalams. Ir jau vienu momentu buvau pradėjus galvot, kodėl man reikėjo susigalvot šitą pramogą.

Taigi nupjaukite pipirams kotelius, perpjaukite juos per pusę. Jei norit maksimalaus aštrumo, tuomet sėklas palikite, bet aš jas išėmiau ir dar išpjoviau tą baltą minkštimą.

Taip supjaustytus pipirus sudėkite į skardą ir kepkite 50-60 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Orkaitės iki galo neuždarykite. Palikite tarpelį išeiti drėgmei – geriausia įkišti peilį tarp durelių ir orkaitės. Per kiek laiko pipirai išdžiūna, aš tiksliai nepasakysiu. Kaip sakoma – it’s done when it’s done – viskas priklauso nuo jūsų orkaitės. Man užtruko apie gerą pusdienį.

Kai pipirai gerai išdžiūna, juos atvėsinkite ir sumalkite. Prieš maldami lengvai sudrėkinkite rankšluostį ir uždėkite jį ant kombaino ar kavamalės viršaus, kad nepasklistų pipirų “dulkės” ir nesudirgintų nosies.

Harissa pasta

03

Yotam Ottolenghi labai retai kada paveda su receptais. Ir iš visų receptų, kuriuos išbandžiau, tai šitas yra mėgiamiausias – jis ir aštrus, ir kvepia dūmais, ir aiškiai jaučiasi kmynai ir kuminas, o galiausiai galima pajusti ir sūdytas citrinas. Ir jį adaptavau pagal savo turimus pipirus.

3 džiovinti chippotle pipirai
1 indelis chipotle pipirų adobo padaže
2 džiovinti habanero pipirai
1/2 a.š. malto kumino
1/2 aš. maltų kmynų
1 česnako skiltelė, stambiai sukapota
1 1/2 a.š. šerio acto
2 v.š. saulėgrąžų aliejaus
1-2 a.š. maltų sūdytų citrinų (čia pagal skonį, bet geriau pradžioj įdėkite mažiau)

Džiovintus pipirus užpilkite verdančiu vandeniu, uždengite dangčiu. Palikite pusvalandžiui.

Po pusvalandžio nuo pipirų pašalinkite kotelius ir stambiai supjaustykite.

Visus ingredientus sudėkite į kombainą ir sumalkite iki vientisos masės.