Šį testą planavome beveik metus – pernai buvo nuspręsta prieš šventes testuoti medaus tortą, taigi šiemet pagaliau atėjo eilė ir „Napoleonui“. Ir reikia pripažinti, kad, nors paragaujame modernių ar net veganiškų saldumynų, mūsų širdys (o tiksliau smegenų biochemija) labiausiai linksta prie tradicinių – iš sviesto, cukraus, ir miltų. Be to, labai tikėtina, kad šis gan iškilmingas tortas vainikuos ir ligšiolinį mūsų testų formatą.

Besiruošdamos testui, turėjome ne patį trumpiausią sąrašą vietų, kuriose galima rasti „Napoleono“, tačiau jį šiek tiek pakoregavo aplinkybės – kažkas tądien nedirbo, kažkas tiesiog neturėjo. Taigi šio torto paragavome iš 8 vietų.

Daily poison. Gal kažkas ir nežino šios kavinės, tačiau paragavę joje „Napoleono“ ir sužinoję, kad jis jų pačių keptas, nusprendėme įtraukti į testą. Iš karto atkreipėme dėmesį, kad gabaliukas pats mažiausias iš testuotų, nors jį sudaro 6 sluoksniai. Tai vienas iš šviesiausių tortų, jo plikytas kremas kiek skystesnis nei kitų, taigi gnybiant šakute sluoksniai kiek praslysta. Bet skonis klasikinis – priekaištų jam neturime. Tačiau, nors šio gabaliuko galutinė kaina tarp vidutinių, dėl santykio su svoriu lyginamoji pati didžiausia.
Svoris 68 g, kaina 2,9 EUR, lyginamoji kaina (už 100 g) – 4,26 EUR

Fionos cukrainė. Šis gabaliukas taip pat nedidelis, tik iš 4 sluoksnių, tačiau iš tamsesnių, kremas tirštesnis, išlaiko formą gnybiant. Absoliučiai klasikinis variantas – toks, koks turi būti „Napoleonas“ (na, nebent, tik sluoksnių mažoka). Šio gabaliuko galutinė kaina, kaip ir „Daily Poison“, tačiau lyginamosios kainos ir kokybės/skonio santykis pats patraukliausias iš testuotų. Taigi džiugu, kad „Fiona“ šiemet pagaliau atidarė dar vieną tašką („Downtown food hall‘e).
Svoris 114 g, kaina 2,9 EUR, lyginamoji kaina (už 100 g) – 2,54 EUR

Pinavija. Šis tortas solidus kaip priklauso – iš 8 ar 9 sluoksnių. Lakštai apskrudę ir tas jaučiasi skonyje (kas pripratęs prie šviesesnio „Napoleono“, tai nebūtinai bus privalumas). Kremas klasikinis ir šis tortas tikrai vertas dėmesio – nieko keisto, nes „Pinavijos“ tortai niekada mūsų nenuvylė, tačiau jų kaina nedžiugina. Tik tiek, kad šįkart tai nėra pats brangiausias kepinys: pagal lyginamosios kainos dydį pirmą vietą užleidusi „Daily Poison“, „Pinavija“ atsiduria antroje vietoje. Tačiau įvertinus, kad tortas aukštas, vargu ar pavyks jo gauti itin ploną riekelę, taigi galutinė normalaus gabaliuko kaina gali ir šokiruoti.
Svoris 178 g, kaina 6,12 EUR, lyginamoji kaina (už 100 g) – 3,44 EUR

Mon Ami. Šis tortas beveik toks pat aukštas, kaip „Pinavijos“ – berods iš 8 sluoksnių, dekoruotas tešlos „lapeliais“. Lakštai iš rudesnių, turi du sluoksnius uogienės, tačiau tai ne spanguolių, kaip trijuose prieš tai ragautuose, o juodųjų serbentų. Tačiau plikyto kremo sluoksnyje gan ryškiai, ypač kai lygini su kitais, jaučiama citrina – nedrįstume sakyti, kad tai gadina skonį (kažkam gal net patiktų), tačiau, mūsų galva, klasikiniame variante tai yra perteklinis ingredientas. Tas pats įspūdis liko iš „Medučių“ testo. Pagal lyginamąją kainą šis tortas prie vidutinių.
Svoris 172 g, kaina 3,44 EUR, lyginamoji kaina (už 100 g) – 2 EUR

Crustum. Gabaliukas nedidelis, papločiai šviesūs, taip pat su dviem sluoksniais uogienės, tačiau paragavus iš karto jaučiamas kažkoks netipinis prieskonis. Faktas, kad šis tortas nėra su plikytu kremu – jis panašesnis į naudojamą ant keksiukų. Konditeriai sako, kad „Napoleonas“ su sviestiniu kremu irgi turi teisę būti, tačiau mums klasikinis atrodo būtent plikytas kremas. Bendras skonis nuo klasikinio nutolęs, taigi mūsų netenkina. Tačiau, ir šio torto lyginamoji kaina trečia nuo galo pagal mažumą.
Svoris 109 g, kaina 1,99 EUR, lyginamoji kaina (už 100 g) – 1,83 EUR

Šokolado meistrai. Šis šviesus 6 sluoksnių tortas gnybiant gana standus, kremas nesusigėręs, vietoj uogienės sluoksnio tiesiog pridėta džiovintų spanguolių. Paragavusios suprantame, kad čia irgi nėra klasikinis plikytas kremas. Taigi šio varianto irgi neužskaitome. Lyginamoji kaina prie vidutinių.
Svoris 132 g, kaina 2,6 EUR, lyginamoji kaina (už 100 g) – 1,97 EUR

Lage gastronomija. Šis apie 7 sluoksnių tortas iš karto atrodo kažkoks apsirikimas – nes atrodo išbalęs, uogienės sluoksnio nerasta. Paragavus, sluoksniai itin standūs, kremas panašus į kiek sustandintą sviesto ar grietinėlės, viduje galima užtikti graikinių riešutų likučių. Suvalgius daugiau nei vieną kąsnį, supranti, kad jis gerokai per saldus, o tuo dažnai bandoma maskuoti skonio nebuvimą. Absoliutus nesusipratimas – net jei nebūtų pavadintas „Napoleonu“, skaniu jo nepavadintume – kažkodėl primena kepinį su sintetiniais ingredientais. Galima būtų pagalvoti apsirikome, bet pirkdamos pasitikslinome su pardavėja. Šis tortas pigus, tačiau jo lyginamoji kaina net ne mažiausia.
Svoris 143 g, kaina 2 EUR, lyginamoji kaina (už 100 g) – 1,4 EUR

Katu Katu. Šios kepyklos „Smetonišku“ pavadintas „Napoleonas“ pažymėtas „Vikio“ ženklu ir juo prekiauja „Rimi prekybos“ tinklas. Jo sudėtis klasikinė, tiesa, vietoj spanguolių uogienės – juodųjų serbentų. Jis standokas, tačiau sausas nėra, su klasikiniu plikytu kremu ir mažiau saldus nei likusieji. Įvertinus šio torto lyginamąją kainą, šis variantas nėra prastas pasirinkimas nenorintiems išlaidauti, tačiau parduodamas tik puskilograminiais gabalais.
Svoris 536 g, kaina 5,89 EUR, lyginamoji kaina (už 100 g) – 1,16 EUR

Apibendrinus trijose vietose „Napoleonai“ buvo su klasikiniu plikytu kremu ir tokio skonio, kuriam neturėjome priekaištų – „Daily Poison“, „Pinavijoje“ ir „Fionos cukrainėje“. Pastaroji iš tiesų pagal kainos-skonio santykį yra pranašiausia. Prie vidutinių priskirtume „Mon Ami“ ir itin patrauklios kainos „Katu Katu“ tortus, kurie buvo su plikytu kremu, tiesiog mums mažiau priimtino prieskonio. „Šokolado meistrų“ ir „Crustum“ tortų receptūra mums nebuvo priimtina, o paskutinės kepyklos šiame kontekste bevelytume išvis nebeminėti.

Pagal lyginamąją kainą

prekių ženklas bendras svoris (g) kaina (EUR) lyginamoji kaina  (EUR) už 100 g
KATU KATU (RIMI) 536 5,89 1,10
LAGE 143 2 1,40
CRUSTUM 109 1,99 1,83
ŠOKOLADO MEISTRAI 132 2,6 1,97
MON AMI 172 3,44 2,00
FIONOS CUKRAINĖ 114 2,9 2,54
PINAVIJA 178 6,12 3,44
DAILY POISON 68 2,9 4,26