Daug metų nei akys, nei rankos į tradicinį lietuvišką saldumyną – grybukus – nekrypo. Tačiau pernai, prieš Kalėdas įvyko kažkoks lūžis – vėl jų paragavome, nes atrodė kaip rankų darbo, o ne masinės gamybos produktas. Taigi šiemet ėmėmės ištirti asortimentą detaliau.

Žinoma, su grybukų skonio niuansais yra panašiai, kaip su medaus pyragu – kažkam vaikystėj teko ragauti meduolinių, kažkam šakotinės, kažkam biskvitinės tešlos kepinių, taigi pagal tai ir dabartinės preferencijos. Taigi bendrą sutarimą dėl skonio gali būti rasti sunku.

Atsižvelgdamos į prieinamumą, grybukų nesirinkome pavienėse kepyklėlėse, o prekybos tinkluose, ar tinklinėse kepyklose.

Ramunės kepiniai (Vikio ūkininkų krautuvėlė, Rimi).  Šie grybukai yra iš mažesnių, matyti, kad rankų darbo ir gan negrabaus – glajus nutekėjęs bile kaip. Sudėtis būtų nieko, jei ne hidrinti riebalai, emulsikliai ir kvapioji medžiaga naudojami kakaviniam glaistui, o tai toli gražu nėra  sveikatai palankus produktas. Pats grybukas vidutinio kietumo/minkštumo, šokoladinis glajus nestoras ir primena prastesnės kokybės šokoladą, kuriam naudojame žodį „muilas“. Bendrąja prasme skonis niekuo neišsiskiria. Grybukai supakuoti firminėje, dovanoti tinkamoje popierinėje pakuotėje. Pagal lyginamąją kainą tai patys brangiausi grybukai.

Kaina už 100 g – 2 EUR

L.Sadauskienės IĮ „Juodupės baravykai“ (Vikio ūkininkų krautuvėlė, „Rimi“). Šie grybukai yra vidutinio dydžio, iš vienos pusės plokščiu kotu. Šokolado glajus pakankamo storio, o baltasis nuteptas nestorai ir tai yra gerai – labiau subalansuotas skonis. Sudėtis visiškai natūrali – ne veltui pažymėtas Kulinarinio paveldo ženklu. Tiesa, keista, kad sudėtyje nepaminėta citrina/citrinos rūgštis, nors cukraus pudros glajuje rūgštumas pakankamai išreikštas. Taip pat nepaminėtos ir aguonos, taigi galima įtarti, kad sudėties aprašas nėra visai tikslus.  Vidus iš šakotinės tešlos, todėl grybukas prie kietesnių (aišku, priklauso nuo pagaminimo datos), ryškus medaus prieskonis – kažkam tai bus pakankamas privalumas, lyginant su neutralaus skonio grybukais, bet kažkam gali ir nepatikti. Šie grybukai taip pat supakuoti firminėje, dovanoms tinkamoje popierinėje pakuotėje. Jie nėra pigūs, tačiau pagal lyginamąją kainą toli gražu ne brangiausi.

Kaina už 100 g – 1,10 EUR

Saimeta (Rimi) vidutinio dydžio, iš karto į akis krinta keistas rudasis glajus. Nors sudėtyje kakava – jo konsistencija neįprasta – linkęs atsisluoksniuoti. Tešla biskvitinė, sausoka. Sudėtyje margarinas, palmių-kokosų, rapsų aliejai, karotenas, emulsikliai, kvapiosios medžiagos. Perskaičius parduotuvėje, tokį produktą iškart padėtume atgal į lentyną. Skonio prasme šis grybukas tikrai prasčiausias iš visų ragautų. Nieko keisto, kad jo lyginamoji kaina pati mažiausia.

Kaina už 100 g – 0,88 EUR

Radviliškių kaimo kepykla (Linkėjimai iš kaimo, „Maxima“). Grybukas taip pat dalinai plokščiu kotu ir pats didžiausias – kaip mūsų skoniui, jau per didelis. Baltasis glajus storokas, lyginant su šokoladiniu – cukraus gresia padauginti. Tačiau būtent šie grybukai vieninteliai iš mūsų pasirinktų iškepti iš meduolinės tešlos, todėl yra trapiausi.  Pagal lyginamąją kainą įie yra per patį vidurį.

Kaina už 100 g – 1,4 EUR

Radviliškių kaimo kepykla (Biržų duona, „Kmyninė“). Įdomu, kad „Biržų duonai“, kurios produkcija prekiauja „Kmyninės“, grybukus kepa ta pati kepykla, kaip ir aukščiau minėtus grybukus. Tačiau šių receptūra visiškai kitokia.Pagal dydį maži, panašūs į patį pirmąjį ragautą grybuką, taip pat kiek negrabūs. Apatinis glajus kiek kitokios tekstūros nei visų kitų, tešla biskvitinė ir, matyt, dėl šviežumo pati minkščiausia. Sudėtyje yra medaus, tačiau skonyje jis nėra labai išreikštas – greičiau neutralus. Kadangi šie grybukai be pakuotės, nėra kur perskaityti sudėties. Tačiau užklausę per gavome produkto etiketę – sudėtyje nurodyti tik natūralūs produktai. Pagal lyginamąją kainą, tai antri pagal brangumą grybukai.

Kaina už 100 g – 1,6 EUR

Pagal lyginamąją kainą

Eilės nr. prekių ženklas bendras svoris (g) kaina (EUR) lyginamoji kaina  (EUR) už 100 g
3 Saimeta 250 2,19 0,88
2 L.Sadauskienės „Juodupės baravykai“ (Vikis) 300 3,29 1,10
4 Radviliškių kaimo kepykla (Linkėjimai iš kaimo) 216 3,02 1,40
5 Radviliškių kaimo kepykla (Biržų duona) 50 0,8 1,60
1 Ramunės kepiniai (Vikis) 200 3,99 2,00