Laikykitės recepto. Taip yra nuolatos kartojama. Ir žmonės jų laikosi. Ir laikosi aklai. Ir kiekvieną kartą mano dešinys antakis, nes kairiojo nepakeliu, kilsteli iš nuostabos nuo klausimų, o iš kur čia to ir ano dabar gaut? Juk cookinimas turėtų būti fun, o ne dogmatiškas recepto sekimas. Iš principo, jei kalba eina ne apie kepinius, tai receptas dažnai tarnauja kaip inspiracija. Dabar kaip tik skaitau James Beard knygą “Beard on Food”. Ir ten įžangoje Mark Bitmann rašo:

“James Beard gave you logic, emotion, history, and consideration. He gave you confidence, and he let you relax. <….> Beard didn’t make a big deal out of anything, it seemed. He encouraged the use of good, often simple ingredients. He taught that a recipe could be tweaked an infinite number of ways, and that for the home cook, confidence, experience, and relaxation in the kitchen were far more important than training or detailed instructions.”

Tai va, atsipalaiduokit ir pasitikėkit savim. Ir kaip tyčia stone soup visai neseniai rašė, kaip ji supaprastina receptą – tiesiog atrenka esminius ingredientus. Aš darau lygiai taip pat – išmetu tai, kas man atrodo nereikalinga, jei galima, tai supaprastinu gaminimo eigą. Nes pripažinkim, kad pakankamai daug receptų yra pertekliniai – pridėta belenkiek ir belenko. Juk namie ne fine dinning vakarienę darom ir paprastą darbo dieną visai neįkvepia keturių rūšių kruopų virimas atskirai, tačiau visada receptą galime supaprastinti. O kas gali nutikti blogiausia? Išmesit viską į šiukšlių dėžę ir išsitrauksit iš kameros koldūnus. Ir tokiu atveju pravartu prisiminti “Burn after reading” paskutinę sceną – What did we learn, Palmer? – I don’t know, sir. – I don’t fuckin’ know either. I guess we learned not to do it again.

keptas moliugas

Taip ir su šituo Yotam Ottolenghi receptu iš jo naujos Nopi knygos. Kad ir kaip mėgstu aš gamint, kad ir kaip mėgstu aš Yotam’ą, bet vis tiek nematau prasmės kepti moliūgus 40 min, o tuomet dar papildomai kepti pomidorus 80 min orkaitėje. Taip pat ir 30 g cukraus man pasirodė gerokai per daug. O ir kepintos moliūgų sėklos pasirodė tinkamesnės nei anakardžių riešutai. Patiekalas yra saldžiai aštrus, o jogurtas su citrinos rūgštele labai gerai atgaivina. Puikus vegetariškas reikalas, gali būti kuo puikiausias sidedish prie kokios keptos vištos ar žuvies, o likučiai kuo puikiausiai vartojami su pasta.

1 kvapusis moliūgas (Butternut Squash), neluptas, supjaustytas 2 cm storio riekelėmis
250 g vyšninių pomidorų
2 v.š. aliejaus
Dubenyje sumaišykite moliūgą su pomidorais ir 2 v.š. aliejaus. Užberkite druskos ir šviežiai maltų pipirų. Rankomis permaišykite. Sudėkite viską į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi. Kepkite 180 laipsnių temperatūroje apie 20-25 minutes.
 1 v. š. sutarkuotos imbiero šaknies
1 čili, smulkiai supjaustytas, sėklos išimtos
2 česnako skiltelės
15 g muscovado cukraus
Žiupsnis druskos
Sumaišykite visus ingredientus ir jais ištepkite moliūgus su pomidorais. Ir dar pakepkite apie 15 minučių.
200 ml graikiško jogurto
1/4 a.š. malto kardamono
Pusė nutarkuotos citrinos žievelės
Pusės citrinos sulčių
 Dubenyje sumaišykite jogurtą su visais ingredientais.
Sukapotų kalendros lapų
Kepintų moliūgų sėklų
 Keptas daržoves išdėkite į lėkštę, ant viršaus uždėkite jogurto ir apibarstykite moliūgų sėklomis bei kapota kalendra.

 

keptas moliugas