Atrodo, kad sushi yra klasikinis ir nekintamas patiekalas, tačiau kamuojami nuobodulio virtuvės profesionalai ir mėgėjai konstruoja skirtingas virtuves apjungiančius hibridus – sushi burgerius (mėsainiais jų vadinti neišeina), sushi suvožtinius, sushi spurgas, sushi tacos ir buritos ir kt.

Tačiau ta nėrimosi iš kailio mada Lietuvos lyg ir nepasiekė – juk kai sušiai pabosta, galima rinktis autentiškus kitų virtuvių patiekalus. Vis dėlto sušinių tankumas Gedimino prospekte ir apylinkėse rodo, jog šio patiekalo populiarumo kreivė Lietuvoje dar žemyn nesminga.

Nuo vieno iki kito Gedimino prospekto galo, apimant ir Vilniaus bei Vienuolio gatves, suskaičiavome 8 sušines. Jei suskaičiuotume visus tinklams priklausančius taškus sostinėje – jau gautųsi 20. Tiesa, tądien užsidarė Vokiečių g. veikęs vienas iš seniausių sushi restoranų – „Myiako“.

Apskritai sušis – tinkamas patiekalas šiltam metų laikui, kai pietums labiau norisi lengvo, ne karšto maisto. Rinkdamosi ką testuoti, sužinojome, kad pasaulyje populiariausi yra Dragon sušiai, tačiau apsisprendėme dėl antrų pagal populiarumą, kadaise amerikiečiams adaptuotų California, kurių tikrai galima rasti kiekvienoje sušinėjė.

Iš esmės tai yra uramaki tipo sušis – tarsi išvirkščias, kuriame nori (dumblio lapas) yra viduje, o ryžiai paviršiuje. Jo centre, į nori įsukta krabo mėsa (dažnai keičiama krevete ar krabų lazdele), avokadas, agurkas ir, tipiškai, majonezas. Ritinėliai apvoliojami populiaresniais masago ar brangesniais tobiko ikrais. Lygindamos, svėrėme po vieną ritinėlį (be priedų), taigi galutinis svoris – apytikslis.

RISE. Tai tų pačių bendrasavininkių restoranas kaip ir „Time“, „Dine“, „Kaskasakė“ ir dar kelios vietos. Kai jis atsidarė, jo kokybės ir kainos santykis padarė itin gerą įspūdį, nors meniu nėra platus (ir tai yra privalumas). Šiame sušyje yra ir krevetė, ir avokadas, ir agurkas, ikriukai ryškesni nei kitų ragautų, bet pagal dydį visgi panašesni į masago (galime ir klysti). Tiesa, viduje majonezo nėra, dėl ko ritinėlis atrodo kiek sausokas/sprangokas, ypač jei ragauji be sojos padažo. Skonis labai paprastas, todėl, tikėtina, kad jį deramai įvertins tik natūralumo išpažinėjai. Pagal svorį tai mažiausia porcija iš lygintų, o jos lyginamoji kaina yra didžiausia.

Ritinėlių skaičius – 8, svoris – 168 g, kaina – 7,2 EUR, lyginamoji kaina už 200 g – 8,57 EUR

NIAM NIAM SUSHI. Įvairių sušių padėklai čia paruošti  iš anksto – klausimas, ar tai reiškia gerai prognozuojamą klientų srautą ar tikimybę gauti vakarykštį sušį? Krevetė apkepta tempuroje, kas california sushiui nebūtina, tačiau suteikia papildomo skonio, kurio lyg ir stigo pirmuosiuose ragautuose. Vis dėlto, kai sušiai paruošti iš anksto, o ne čia ir dabar, tempura kiek įdrėksta ir nebelieka traškumo, kas kai kam gali nepatikti. Greta agurkas ir avokadas, majonezo taip pat nėra. Beje, šių sušių lyginamoji kaina pati mažiausia.

Ritinėlių skaičius – 8, svoris – 288 g, kaina – 3,9 EUR, lyginamoji kaina už 200 g – 2,71 EUR

SOYA. Iš karto į akis krenta netolygus padengimas ikrais, ryžiai atrodo didoki – net suabejojome ar tai suši ryžiai. Viduje krevetė, agurkas, avokadas ir majonezas. Garnyrui, greta vassabi ir marinuoto imbiero, tarkuotas ridikas. Skonis gan tipiškas, o galutinė kaina mažiausia.

Ritinėlių skaičius – 8, svoris – 208 g, kaina – 2,99 EUR, lyginamoji kaina už 200 g – 2,88 EUR

SUSHI EXPRESS. Net plika akim matyti, kad gabaliukai labai nevienodo dydžio, viduje įsukta snieginio krabo lazdelė (o tai, kaip žinia, surimio produktas), avokadas, agurko nėra. Vietoj majonezo – „Philadelphia“ arba tokio tipo tepamas sūris, paprastai naudojami analogiškai pavadintuose sušiuose. Dėl to skonis švelnesnis, nei ragautuose variantuose su majonezu. Soja išfasuota pakeliuose.

Ritinėlių skaičius – 8, svoris – 248 g, kaina – 4,79 EUR, lyginamoji kaina už 200 g – 3,86 EUR

SHIMAI SUSHI&WOK. Seniau ši sušinė vadinosi „Sushi&Wine”, bet lyg tai pasikeitė savininkai, taigi ir pavadinimas. Viduje įsukta krabų lazdelė, kuri kai kuriuose gabaliukuose užima net daugiau nei 80% įdaro – toli iki japoniško preciziškumo. Avokadas, agurko nėra, tačiau, kaip ir prieš tai ragautame variante, vietoj majonezo – tepamas sūris.

Ritinėlių skaičius – 8, svoris – 232 g, kaina – 3,8 EUR, lyginamoji kaina už 200 g – 3,28 EUR

SUSHI CITY. Šie ritinėliai yra per dideli, kad būtų patogu įsidėti į burną. Ir tai yra keblu: arba kandi ir byra, arba kramtai pilna burna, rizikuodamas užspringti. Viduje įsukta krabo lazdelė, avokadas, agurko nėra, majonezas. Skonis gan tipiškas.

Ritinėlių skaičius – 8, svoris – 264 g, kaina – 4,69 EUR, lyginamoji kaina už 200 g – 3,55 EUR

MANAMI. Šiame itin didelio ploto ir gan prabangiai įrengtame restorane (Vilniaus g.) galima rinktis iš dviejų California variantų – paprasto su krevete ir „Kani“ – su snieginio krabo lazdele. Mes paėmėme  po 4 vnt. kiekvienų.  Viduje taip pat yra agurkas, avokadas ir majonezas – tiesa, rūgštesnis, nei kitų. Ritinėliai su krabų lazdele apvolioti žaliuose ikruose – paprastai ta spalva gaunama dažant wasabiu.

Ritinėlių skaičius – 8, svoris – 216 g, kaina – 3 / 3,3 EUR, lyginamoji kaina už 200 g – 2,78/3,05 EUR

SUSHI STOP. Šie sušiai išsiskiria didesniais biriais ikrais, kurie turi ryškesnį žuvies skonį – nors nesame ekspertės, bet spėjame, kad tai tobiko. Jie traškūs ir vieniems gali patikti, o kitiems ne, tačiau tai juos išskiria iš kitų ragautų sušių. Viduje įsukta krevetė, ir šiuose ritinėliuose, lyginant su kitais, didžiausia daržovių dalis – pirmu smuiku groja agurkas. Pagal svorį porcija mažesniųjų pusėje, tačiau lyginamoji kaina antra pagal brangumą, o galutinė – didžiausia.

Ritinėlių skaičius – 8, svoris – 224 g, kaina – 8 EUR, lyginamoji kaina už 200 g – 7,14 EUR

Apibendrinus,  5-iose vietose California sushiai yra su krevetėmis, 4-iose – su krabų lazdelėmis. 2-ose vietose buvo be majonezo ar kito pagardo viduje („Rise“, „NiamNiam Sushi“), 2-ose su tepamu sūriu („Sushi Express“, „Shimai sushi&wok”), 4-iose su majonezu, 3-ose nebuvo agurko.

Kalbant apie skonį, specialiai ragavome be priedų – wasabio, sojos ir imbiero. Taigi pirmiausia reikia pripažinti, kad jie labai stipriai įtakoja šio patiekalo skonio įspūdį – išragavus visus sušius, išskirtinio skonio nepajutome  – aišku, ir pati pasirinkta rūšis labai jau paprasta.

Žiūrint formaliai, tipinė sudėtis – krevetė (o ne krabų lazdelė ir be tempuros), agurkas, avokadas ir majonezas buvo tik „Manami“ sušiuose, tačiau jų kaip skaniausių anaiptol neįvardytume.

Išrinkti skaniausius praktiškai neįmanoma, nes apskritai skonio prasme radikalaus skirtumo nebuvo – jis pasiekiamas tik per niuansuotus nukrypimus nuo tipinio recepto: vieniems labiau patiks be jokių pagardų viduje (tačiau vieniems su krevete tempuroje, kitiems be); kažkam tie švelnesni su tepamu sūriu, kažkam su majonezu, kai kuriems gali labai patikti ir išraiškingesnio skonio ikrai.

Tačiau kaina, pasirodo, gali skirtis net 3 kartus (pvz. mažiau nei 100 m atstumu vienas nuo kito esantys “NiamNiam Sushi vs. “Rise”). Žinoma, tai bus argumentuota produktų kokybe, tačiau lyginamoji kaina tiesiogiai nepriklauso, ar sušis paruoštas su krevete ar krabų lazdele.

Vis dėlto, pigiausi pagal lyginamąją kainą sušiai buvo su krevete, taigi, jei nesate pedantiški produktų kilmės prasme, tai tikrai bus tenkinantis pasirinkimas.

pagal lyginamąją kainą
nr. prekių ženklas tšk.
sk.
vnt. vnt. svoris (g) bendras svoris (g) kaina (EUR) lyginamoji kaina  (EUR) už 200 g
2 NIAM NIAM SUSHI 1 8 36 288 3,9 2,71 su krevete
7 MANAMI 4 8 27 216 3/3,30 2,78/3,05 su krevete/su krabų lazdele
3 SOYA 4 8 26 208 2,99 2,88 su krevete
5 SHIMAI SUSHi&WOK 1 8 29 232 3,8 3,28 su krabų lazdele
6 SUSHI CITY 3 8 33 264 4,69 3,55 su krabų lazdele
4 SUSHI EXPRESS 5 8 31 248 4,79 3,86 su krabų lazdele
8 SUSHI STOP 2 8 28 224 8 7,14 su krevete
1 RISE 1 8 21 168 7,2 8,57 su krevete