Picų testas

Kai Lietuvoje atsirado picų krosnyje kepėjai –  ir turbūt tai buvo „Jurgio ir drakono“ pradininkai – šis greito maisto patiekalas mūsuose neabejotinai išgyveno renesansą. Tačiau nuo to praėjo jau nemažai metų ir naujos picerijos vis dar kartas nuo karto atsidaro – vadinasi, kol kas rinka nesitraukia.

Kadangi nesame prisiekusios picų valgytojos – tai nutinka kartą ar vos kelis į metus, nusprendėme patikrinti, kas dedasi šioje rinkoje. Išsirinkti vietas, kuriose ragausime picas, nebuvo labai lengva – jų išties daug, taigi nusprendėme, kad bus įdomiau rinktis picų valgytojų vertinamas vietas, turinčias vos vieną ar kelis taškus ir įsikūrusias miesto centre (apsiribojant senamiesčiu ir naujamiesčiu).

Taip pat pasirinkimui įtakos turėjo ir picos rūšis: kad galėtume objektyviau palyginti, turėjome rinktis itin tipišką, populiarią picą, tačiau nusprendėme, kad „Margarita“ (kurioje tėra tešlos pagrindas, pomidorų padažas ir mocarella) kažkam pasirodys pernelyg nuobodus variantas. Taigi pasirinkome amerikiečių dėka ikonine (yra net toks “emoji“) tapusia picą – „Pepperoni“, kurioje greta minėtų ingredientų yra dešra (nors neapoliečiai savo picoms saliamio nenaudojo). Tuo pagrindu, suprantama, atkrito vegetariškos picerijos.

Pepperoni – tai yra amerikietiškas saliamio tipas, pagamintas iš vytintos kiaulienos ir jautienos mišinio, pagardinant jį paprika, čili ir kajeno ar kitais pipirais. Iš esmės pati dešra yra aštri ir nereikalauja papildomų aštrinančių prieskonių ant picos.

Kadangi vidutinis iki 30 cm skersmens picos svoris yra 450 g, lyginamąją kainą skaičiavome būtent pagal šį santykį.

Gatvės kepėjai.  Šios picos pagrindas pakankamai plonas, dešros griežinėliai vidutinio dydžio, aštrumo turi, tačiau joje justi specifinis prieskonis, kurį apibūdinome kaip „medicininį“. Nėra taip, kad jis toks ryškus ir būtų jaučiamas kiekvienam atsikandus pilną kąsnį, bet, ragaujant dešrą atskirai, tą skonį pajuto visi ragavusieji. Apskritai, lyginant su kitomis picomis, šios skonis buvo blankokas. Beje, reikia pasakyti, kad ši „linksmybių“ (Subačiaus) g. įsikūrusi  vieta nustebino tuo, kad nebuvo galimybės atsiskaityti kortele – jei ne šis testas, tikrai būtume nusipjovę ir ėję picos kitur, juolab, kad pica šioje vietoje yra pati brangiausia ir pagal galutinę, ir pagal lyginamąją kainą.

Skersmuo – 28 cm, svoris – 400 g,  kaina – 9,5 EUR, lyginamoji kaina – 10,69 EUR.

Time4pizza. Šios “Uptown Bazaar” įsikūrusios vietos pavadinimas rodo, kad ji turi bendro su restoranu “Time” ir kitomis šių bendrasavininkų valdomomis viešojo maitinimo vietomis. Šios picos pagrindas dar plonesnis nei prieš tai ragautos, dideli saliamio griežinėliai išties aštrūs, pomidorų padažas natūralaus skonio. Ši pica mums pasirodė gerai subalansuota – maloniai aštri, tačiau ne per sūri. Šios picos galutinė kaina prie mažesnių, o lyginamoji – antra iš mažiausių.

Skersmuo – 31 cm, svoris – 453 g, kaina – 7 EUR, lyginamoji kaina 6,95 EUR.

Pizza di Ascari. Šią mums nežinomą piceriją tarp geriausių sostinėje minėjo „Made in Vilnius“. Jos  kepamos picos taip pat pasirodė fantastiškos nevienareikšmiškos reputacijos maisto ekspertui, kuriam kartais nusimuša „moralinis kompasas“, ir kuris savo laiku buvo išgyręs „Andriaus picą“, kurios iš patirties jau nebenorėjome ragauti. Dešra ant šios picos atrodė visiškai kitaip – tarsi būtų servelatas, o ne saliamis. Taip pat šioje picoje buvo mažiau nei kitose pomidorų padažo, bet nepagailėta sūrio. Skonis nebuvo blogas, tačiau nelabai pepperoni‘škas. Pagal galutinę kainą ši pica viena pigiausių, o pagal lyginamąją (kadangi yra didžiausio svorio) pati pigiausia.

Skersmuo – 30-32 cm, svoris – 597 g, kaina – 6,5 EUR, lyginamoji kaina – 4,90 EUR

Don Simon. Ši hibridinė picerija-sušinė picos su saliamiu nevadina „Pepperoni“, o „Saliamio aštrioji“, panašiai kaip italai. Šios picos pagrindas vienas ploniausių, o dešra – viena skaniausių. Papildomai pica pagardinta mocarellos krūvelėmis ir šviežio jalapeno griežinėliais, kurie šią picą daro pačią aštriausią iš visų ragautų. Kai kam gerokai per aštrią, jei nepraktikuojate ingredientų nurinkinėjimo nuo patiekalo.

Skersmuo – 28-30 cm, svoris – 421 g, kaina – 8,5 EUR, lyginamoji kaina – 9,09 EUR.

Jurgis ir drakonas. Kaip ir minėjome, ši picerija siejasi su gurmaniškų picų renesansu Vilniuje, tačiau apie jos patiekalų kokybę vis pasigirsta įvairių kalbų. Ši pica mažiausio dydžio ir svorio, tačiau ir jos galutinė kaina mažiausia iš visų testuotų. „Ikoniniai“ dešros gabalėliai, skirtingai nei kitose picose, paslėpti po sūriu. Tačiau dešra skani ir šią picą išties galima priskirti prie skaniausių. Tačiau ji yra sūresnė nei toji iš „Time4pizza”. Pagal lyginamąją kainą ši picas patenka į viduriuką.

Skersmuo  – 26-27 cm, svoris – 376 g, kaina –  6,25 EUR, lyginamoji kaina – 7,48 EUR.

Pizzaland. Ši Trakų g. picerija nėra garsi, tačiau nuolatiniams senamiesčio lankytojams matyta picerija, taigi buvo smalsu išbandyti. Šioje picoje dešra užima bene mažiausią plotą, tačiau gausiai apdėta konservuotomis lombardi paprikomis. Dešra irgi skiriasi nuo įprasto saliamio, o ragaujant ją ataušusią išryškėja tas „riebalų“ skonis, būdingas kompromisinės kokybės produktams. Šios, vienos iš didžiausių pagal svorį, picos galutinė ir lyginamoji kaina – tarp vidutinių.

Skersmuo – 29 cm, svoris – 500 g,  kaina 8,3 EUR, lyginamoji kaina – 7,47 EUR.

Apibendrinus, trys picos mums pasirodė skanesnės už kitas tris: t.y. „Don Simon“ (aštriausia), „Jurgis ir Drakonas“ sūriausia ir „Time4Pizza” (labiausiai subalansuoto skonio). Įdomiausia, kad tik dvi iš šių picų (“Don Simon” ir “Jurgis ir drakonas”) buvo tarp trijų brangiausių pagal lyginamąją kainą – “Time4pizza” – buvo viena pigiausių. Tuo tarpu  likusios trys picos turėjo specifinių skonio niuansų, kurie išryškėjo lygiagrečiai ragaujant picas. Tarp šių – ir brangiausia pagal lyginamąją ir galutinę kainą „Gatvės kepėjų“ pica.

pagal lyginamąją kainą
prekių ženklas skersmuo (cm) bendras svoris (g) kaina (EUR) lyginamoji kaina  (EUR) už 450 g
PIZZA DI ASCARI 30-32 597 6,5 4,90
TIME 4 PIZZA 31 453 7 6,95
PIZZALAND 29 500 8,3 7,47
JURGIS IR DRAKONAS 26-27 376 6,25 7,48
DON SIMON 28-30 421 8,5 9,09
GATVĖS KEPĖJAI 28 400 9,5 10,69

 

← Previous post

Next post →

4 Comments

  1. Vilkas

    Sutinku su argumentais, bet šiame konkurencingame pasaulyje visi labai nori žinoti kas yra geriausias, gražiausias ir kitokiausias. Ta prasme, man asmeniškai ir kaip tikram LT įkyriam ir pastoviai bambėti įpratusiam piliečiui pvz įdomiausias buvo atradimas, kad pvz tik dvi picos iš esmės atitiko nurodyto dydžio (30 cm) parametrus, nes taip ir norisi vis pasakyti- aha , sukčiauja niekšai, mažesnes picas kepa :) O kai seniau skelbdavote kelias lenteles, tai įdomus buvo palyginimas, tik sunku buvo suprasti eiliškumą, kuris buvo sužymėtas skaičiais.

    • Strelka

      Taip, konkurencingame pasaulyje vartotojams didelis asortimentas ne palengvina, o tik pasunkina pasirinkimą. Pasunkina iki tokio laipsnio, kad pasitenkinimas tampa sunkiai įmanomas, nes vis atrodo, kad gal kažkas kitas būtų geriau:) Gal nenuostabu, kad natūralaus, iš tikrų produktų pagaminto maisto tendencija eina greta su lengvu namudiniu atsainumu, kai nesiekiama idealių standartų – tai, kas netobula, atrodo ne fabrikinio, o rankų darbo. O skaičiais žymėdavome testavimo eiliškumą – tokia tvarka, kaip pateikiami teksiniai aprašai, tačiau to atsisakėme, nes daliai skaitytojų vaidenosi, jog eilės nr. yra kokybinis balas:)

  2. Vilkas

    Įdomus straipsnis. Bet šiek tiek trikdo tekste dažnai naudojamas žodžių junginys “lyginamoji kaina”. Jeigu jau kaina yra pagrindinis vertinimo kriterijus, tai galbūt logiška būtų daryti ją 100 gr. ir tada kažkaip surikiuoti tas picas eilės tvarka pagal kainą.
    O jeigu skonis yra pagrindinis kriterijus, tai norisi griežtesnio autorių verdikto kas yra “the best”, o kas yra tikri lūzeriai. Aišku, kad skonis visada bus subjektyvus dalykas, bet tai turbūt juk ir yra ta autorių teisė būti subjektyviais pagal save ir autoriai būtent labai subtiliai bei mandagiai tai parašo tekste “mums pasirodė”. Bet paminėjus lyderių trejetą, gal vertėtų paminėti ir prasčiausiai pasirodžiusias picas?

    • Strelka

      Ačiū už pastebėjimus. Tiesą sakant, nei kaina, nei skonis nėra pagrindinis kriterijus:) Pagrindinis yra jų santykis, kuris, kaip parodė praktika, ne visada yra tiesiogiai proporcingas – t.y. mažiausia kaina už prasčiausią skonį. Verdiktas yra griežtas tiek, kiek aiškiai apčiuopiami skirtumai, kuriuos kartais sunku išgryninti net ragaujant lygiagrečiai (iš pradžių bendrai, o po to atskirai po vieną ingredientą). Testuojamus produktus rikiuojame pagal kainą, tačiau ne pagal galutinę, o būtent lyginamąją. Jos matą – ar tai bus 50 g ar 400 g, parenkame pagal vidutinį produkto svorį – toks matavimas mums atrodo iškalbingesnis. Juolab, kad kiek žmonių, tiek nuomonių – negalime surikiuoti taip, kad įtiktume kiekvienam:) Kartais pateikiame kelias lenteles, kurioje rikiuojame pagal skirtingus pjūvius – tuomet skaitytojai skundžiasi, kad jiems neaišku, nes per daug tų lyginimų. O kalbant apie skonį – stengiames ne vertinti, o pastebėti specifinius dalykus – kas kam labiau patinka jau kiekvieno individualus reikalas, ar ne?:)

Leave a Reply