“Sezoninių skanumynų istorijos” yra septintoji Renatos knyga. Ir kaip sakė pati, tai greičiausiai ir paskutinė. Na, bet mes pagyvensim ir pamatysim. Šiandien atrodo vienaip, po metų – kitaip. Pavadinimas sufleruoja, kad autorė ir toliau tęsia pasirinktą sezoniškumo temą. Iš viso yra 52 receptai, t.y. po vieną desertą kiekvienai metų savaitei. Knyga išsiskiria tuom, kad beveik visi desertai yra su vaisiais ar daržovėmis. Renata visose savo knygose akcentuoja sezoniškumą, kokybišką maistą, o dabar dar ir maistingus desertus, kuriems yra naudojami kokybiški ingredientai.
Šie metai buvo liesoki lietuviškomis kulinarinėmis knygomis. Ir net pažiūrėjus porą metų atgal ši knyga vis tiek yra tarp gražiausiai išleistų kulinarinių knygų. Man tokia lietuviška Mimi Thorisson versija. Na, bet nėr ko daug stebėtis, nes fotografės tiek Loreta, tiek Elzė iš All the beautifull things tikrai žino, ką daro, o daro jos itin gražiai.
Knyga tikrai patiks žmonėms, kurie stengiasi maitintis kokybiškiau, baltus miltus keičia spelta ar kitomis alternatyvomis, žino, kas yra ghi sviestas. Vietoj karvės pieno vartoja kokį nors augalinį pieną, o baltas rafinuotas cukrus irgi yra pakeistas kuo nors naudingesniu. Jei atvirai, tai mane šita tendencija glumina, kartais atrodo, kad einama nuo vieno kraštutinumo prie kito. Kita vertus, kad ir kaip čia skeptiškai ar entuziastingai bežiūrėtum, tai verčia atkreipti dėmesį į tai, ką valgome ir kiek valgome, o tai jau irgi yra gerai. Beje, veganai ar netoleruojantys gliuteno irgi ras sau, ką išsikepti. Taip pat kiekvienas mėnuo turi savo ingredientą. Pvz, jei sugalvotumėt, kiekvieną savaitgalį išsikepti po desertą iš knygos, tai lapkritį keptumėte su moliūgais, sausį – su citrusais ir t.t.
Tai einam prie receptų. Išbandžiau keturis receptus:
Imbierinis meduolis su moliūgais (67 p.) su aiškiai juntamu apelsinu ir kardamonu.
Itališkas morkų pyragas su migdolais (45 p.) turi žavią savo atsiradimo istoriją ir yra be miltų. Vietoj miltų naudojami malti migdolai.
Obuolių pyragas su alyvuogių aliejumi (24 p.) – pyrago skonis labai priklausys nuo turimo alyvuogių aliejaus. Jei turėsit švelnų, tai ir skonis bus švelnus, bet jei bus stipresnis kaip mano, tai ir skonis bus atitinkamas. Renata minėjo, kad tai ne visiems patinka, bet man kažkaip itin gerai suėjo.
Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais (49 p.) – man aiškiai jutosi burokėlis, nors paragavus per knygos pristatymą, to nebuvo taip aiškiai justi. Turiu įtarimą, kad man jį reikėjo kiek ilgiau pakepti. Pyragas yra be miltų, tai puikiai tiks netoleruojantiems gliuteno.
Ir dar per knygos pristatymą buvo išragauti du tortai – šokoladinis cukinijų su avietėmis (33p.), ir morkų-pastarnokų (51 p.). Pagal tai, ar bet koks pyragas/tortas yra geras galima spręsti pagal jo dingimo greitį nuo stalo. Tai mūsų 4 žmonių kompaniją nustebino, kad pirmasis tortas dingo paskutinis, nors mes vienbalsiai priėjom išvados, jog jis buvo skaniausias. Na, bet dėl skonio neva tai nediskutuojam.
Šokoladinis burokėlių pyragas su lazdynų riešutais (49 p.)
Reikės (20 cm skersmens formai)
250 g virtų burokėlių
5 kiaušiniai
150 g nerafinuoto cukranendrių cukraus
200 g juodojo šokolado
150 g lydyto sviesto (angl. ghee)
100 g lazdynų riešutų
1 v.š. kakavos
1 a.š. vanilės esencijos
žiupsnelis druskos
glajui:
100 g juodojo šokolado
100 ml migdolų pieno
puošti:
liofilizuotų burokėlių miltelių
sauja skrudintų lazdynų riešutų
Paruoškite tešlą. Kiaušinių baltymus atskirkite nuo trynių. Baltymus iki standžių putų išplakite su žiupsneliu druskos. Juodąjį šokoladą sulaužykite ir ištirpinkite kartu su lydytu sviestu (ghi). Kiaušinių trynius išsukite su cukrumi ir plona srovele į juos pilkite sviesto bei šokolado masę. Lazdynų riešutus paskrudinkite vidutinio karštumo orkaitėje, patrindami tarp rankų nulupkite jų atšokusias odeles ir elektriniu trintuvu sutrinkite į miltus. Trintus riešutus ir kakavą suberkite į kiaušinių ir šokolado masę, gerai išsukite, pilkite vanilės esenciją ir įmaišykite burokine tarka sutarkuotus virtus arba orkaitėje keptus burokėlius. Tada į tešlą atsargiai įmaišykite išplaktus baltymus.
Kepkite pyragą. Pyrago kepimo formos dugną išklokite kepimo popieriumi. Formos šonus ištepkite sviestu ir apibarstykite kakavos milteliais. Supilkite paruoštą tešlą ir pašaukite kepti į įkaitintą iki 180 °C orkaitę 45 minutėms. Iškepusį pyragą palikite ant grotelių visiškai ataušti.
Puoškite pyragą. Šokoladą ištirpinkite migdolų piene. Ištirpusiu šokoladu apliekite atvėsusį pyragą, o jo viršų apibarstykite liofilizuotų burokėlių milteliais ir skrudintais lazdynų riešutais.
Leave a Reply